Alergeny v ŠJ

Informace o označování alergenů ve školní jídelně při MŠ Velký Ořechov

Od 13. 12. 2014 musí být součástí jídelního lístku i informace o alergenech obsažených v jídle.

Odvolání na legislativu:   EU- 2000/13 do 13.12.2014 a pak nahrazena 1169/2011 EU článek 21.

ČR vyhláška 113/2005 Sb. O způsobu označování potravin

Alergeny ke stažení - v .pdf

Alergeny

Nařízení ukládá povinnost vyznačit u nebalených potravin (mezi které, dle článku 1 odst. 3 nařízení, patří i pokrmy) na viditelném místě písemný výčet stanovených alergenů obsažených v nabízených pokrmech (včetně nápojů). Tato povinnost se týká všech výrobců potravin, všech článků veřejného stravování, jako např. restaurací, jídelen, nemocnic, sociálních ústavů, prodejen, pekáren apod.

Školní jídelna je povinna označit vyrobený pokrm alergenní složkou, ale nebude brát zřetel na jednotlivé přecitlivělosti strávníků. Tuto skutečnost si musí každý strávník, nebo zákonný zástupce uhlídat sám. Není možné se věnovat při výrobě jídel strávníkům s potravinovou alergií jednotlivě, takže případným žádostem nebude vyhověno. Jídelna má pouze funkci informační, jako každý výrobce potravin a pokrmů. Školní stravování zajišťuje stravování dětí podle jednotlivých věkových kategorií a výživových norem.

Nelze spojovat dietní stravování s přecitlivělostí na některý alergen.

Naše školní jídelna bude tuto informaci zveřejňovat od 12. 12. 2014
Označení přítomnosti alergenu bude na jídelním lístku za každým pokrmem vyznačeno číslem označující alergen.
U jídelního lístku bude vyvěšena příloha – seznam legislativně stanovených alergenů s označením čísla, které je přeneseno na jídelní lístek. Přítomnost alergenu bude přenesena z  ingrediencí, které byly použity při výrobě jednotlivých pokrmů ve školní jídelně.
Jídelní lístek je vyvěšen ve školní jídelně, na chodbách MŠ a na webových stránkách MŠ a ZŠ Velký Ořechov.
Ten kdo netrpí alergií na některé potraviny, se značením nemusí zabývat.
Bližší informace Vám podá a Vaše dotazy zodpoví vedoucí školního stravování.

Seznam potravinových alergenů, které podléhají legislativnímu označování dle směrnice 1169/2011 EU:

1. Obiloviny obsahující lepek a výrobky z nich
  2. Korýši a výrobky z nich
  3. Vejce a výrobky z nich
  4. Ryby a výrobky z nich
  5. Podzemnice olejná (arašídy) a výrobky z nich
  6. Sójové boby (sója) a výrobky z nich
  7. Mléko a výrobky z něj
  8. Skořápkové plody a výrobky z nich (všechny druhy ořechů)
  9. Celer a výrobky z něj
  10. Hořčice a výrobky z ní
  11. Sezamová semena (sezam) a výrobky z nich
  12. Oxid siřičitý a siřičitany – v koncentracích vyšších než 10 mg, ml/kg, l, vyjádřeno SO2
  13. Vlčí bob (lupina) a výrobky z něj
  14. Měkkýši a výrobky z nich

Mobil: 739 88 70 73
Pevná linka: 577 99 60 81

V pondělí 23. 10. od 15, 15 hodin se v jednotlivých třídách uskuteční Podzimní čarování s přírodninami pro děti a jejich rodiny. přineste si s sebou podzimní přírodniny a náčiní, my připravíme

další výtvarný materiál ke kombinování a k občerstvení výborný jablíčkový štrúdl. Z výrobků bude instalována výstavka v zahradě MŠ. Moc se na Vás těšíme.

V úterý 31. 10. v 10 hodin proběhne nezávazné předvánoční fotografování dětí. Bližší info podají pí. učitelky.

Ve středu 1. 11. dopoledne  se v MŠ uskuteční představení loutkového divadélka Šikulka : Nepořádný medvídek, O neposlušném motýlku a Kamarádi z autobusu.

MŠ Velký  Ořechov

Velký Ořechov 27, 763 07